Kominiarka jest jednym z podstawowych i uniwersalnych elementów ubioru motocyklisty. Jest bardzo przydatna w chłodne jak i upalne dni. W chłodniejsze dni ociepla głowę i szyje motocyklisty, a w cieplejsze chroni przed nadmiernym promieniowaniem UV i niepożądaną opalenizną. Jej duża zaletą jest to, ze jest uniwersalna – można ją używać nie tylko jeżdżąc na motocyklu, ale również przydaje podczas jazdy na nartach czy na rowerze.

Komfort podczas podróży

Kominiarka ma też swoją drugą nazwę – balaklawa. Podczas podróży zapewnia duży komfort. Posiadając kominiarkę nie narażasz swojej głowy i szyi na niską temperaturę oraz na kontakt z zimnym powietrzem. Niektóre modele posiadają również kołnierz z przodu, który wykonany jest z nieprzepuszczającej powietrze tkaniny (tzw. windstopper). Jest to dodatkowy atut, ponieważ chroni motocyklistę przed warunkami atmosferycznymi.

W cieplejsze dni nasze ciało poci się przez co czujemy dyskomfort. Balaklawa wchłania pot co powoduje, że nie jest on absorbowany przez poduszki kasku. Nie musimy wówczas za każdym razem prać wyściółki z kasku, co jest bardziej kłopotliwe niż pranie kominiarki. Jeżeli posiadamy niższej klasy kask bez wyjmowanej wyściółki, to jest ona nieodłącznym elementem w zachowaniu odpowiedniej higieny skóry. Podczas wysokich temperatur kominiarka ochrania nasz kark przed wysoką temperaturą, dzięki czemu nie jesteśmy podatni na nadmierne, bolesne opalenie skóry. Posiadanie balaklawy jest także przydatne gdy podróżujemy z innymi pasażerami, ponieważ wszystkie pozostałości z głowy pasażera np. włosy, łupież pozostają na kominiarce.

Różne rodzaje w różnych cenach

Najtańsze kominiarki można już kupić za około 20 zł. Nie są one wykonane z tkaniny Gore-Tex, nie posiadają również wiatrochronnych kołnierzy z przodu, ale spełniają większość z wymaganych funkcji. Na rynku jest duży wybór balaktyw np. z jednym dużym otworem na oczy, dwoma lub jednym otworem dla oczu i ust. Każdy może dopasować ją do siebie indywidualnie i ocenić w której z nich będzie odczuwał lepszy komfort podczas jazdy. Kupujący musi także określić swoje preferencje związane z markowymi produktami, a tymi ,,no name’’, ocieplanymi i termoaktywnymi, z windstopperem czy bez.

Może wywołać niepokój

Gdy uda nam się już wybrać odpowiednią dla siebie kominiarkę musimy pamiętać, aby ściągać ją przy każdym wejściu np. do sklepu czy stacji benzynowej, ponieważ widok osoby w kominiarce może wywołać u pracownika niepotrzebny strach. Często taka osoba może zostać poproszona przez pracownika o jej ściągnięcie.

Podczas kontroli drogowej sytuacja wygląda podobnie. Powinniśmy nawet bez prośby funkcjonariusza zdjąć kominiarkę i kask, ponieważ jest to konieczne, aby mógł bez problemu zidentyfikować twarz człowieka z fotografią na posiadanym dokumencie tożsamości.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.