przyciemniane szyby

Przyciemniane szyby w samochodzie to wcale nie fanaberia i tani sposób na zaimponowanie innym. Dzięki oklejeniu szyb możesz nie tylko zmienić wygląd Twojego samochodu, ale i sprawić, że jazda będzie bardziej komfortowa i bezpieczniejsza. Zanim jednak podejmiesz decyzję i zaczniesz zastanawiać się, która folia przyciemniająca najlepiej pasuje do Twojego pojazdu, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami dotyczącymi przyciemniania szyb.

Czy przyciemnianie szyb jest legalne?

To podstawowe pytanie, na które odpowiedź nie dla każdego jest oczywista. Przepisy nie zabraniają jazdy z przyciemnianymi szybami, pod warunkiem, że przepuszczają przynajmniej 70 procent światła słonecznego. Ta regulacja dotyczy jednak jedynie szyby przedniej i przednich bocznych, które mają zapewnić kierowcy dostateczną widoczność. Pozostałe szyby samochodu można przyciemnić w dowolny sposób. Nic w tym dziwnego – w wielu pojazdach dostawczych tylnej szyby przecież w ogóle nie ma.

Czym przyciemnić szyby?

Niektóre samochody mają fabrycznie przyciemniane szyby. W takich przypadkach nie ma co eksperymentować z dalszym tłumieniem światła – szyby mogą przestać spełniać normy, co w razie kontroli policyjnej może skutkować wystawieniem mandatu. Gdy jednak takich problemów nie ma, mamy do wyboru dwa warianty. Pierwszy to tzw. przyciemnianie piecowe, polegające na metalizacji szkła tlenkami tytanu. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest jednak oklejenie szyb folią. Do tego celu świetnie nadaje się folia fotochromatyczna, która w promieniach słońca przyciemnia wnętrze, a przy mniejszym oświetleniu powinna się rozjaśniać.

Zalety przyciemnianych szyb

Jeśli prawidłowo przyciemnimy szyby, ich posiadanie przynosi sporo korzyści. Pierwszą i najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest poprawa wyglądu samochodu. Folia magnetyczna na karoserii, nowy lakier – sposobów jest sporo, ale jednak to przyciemniane szyby dodają pojazdowi nutkę elegancji lub podkreślają jego sportowy charakter.

Przyciemnianie szyb ma jednak również sporo praktycznych zalet. Dzięki ograniczeniu przepuszczania promieni słonecznych samochód, który został w nie wyposażony, wolniej się nagrzewa, a zimą skuteczniej zatrzymuje ciepło. Jadąc samochodem z przyciemnionymi szybami, zapewniamy też sobie więcej prywatności – to może mieć znaczenie szczególnie w czasie przymusowych postojów w korkach. Oklejenie szyb folią podnosi jednak nie tylko komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo. W przypadku wypadku i rozbicia oklejona folią szyba nie powinna się rozpaść na kawałki, co może uchronić kierowcę i pasażerów przed zranieniem odłamkami szkła.